تا بحال شده فکر کنید که خانه شما با سرعت بالایی در حال چرخیدن است و شما نمی‌توانید دوباره کنترل آن را به دست بگیرید؟ یک لحظه حواستان نیست و همه چیز به یک فاجعه تبدیل می‌شود؟ بله، منم همین‌طور.

اما سال‌ها پیش ما حقه‌ای سوار کردیم که مانند یک جادو، خانه را در پنج دقیقه مرتب می‌کند. منظورم خانه‌ای بدون عیب و نقص و کاملا مرتب و آماده برای عکاسی مجله نیست! اما تنها در پنج دقیقه می‌تواند مرتب‌تر و تمیزتر به‌نظر برسد. و گاهی‌اوقات تنها چیزی که می‌خواهم، خانه‌ای است که در پنج دقیقه مرتب‌تر به‌نظر برسد. پیش از آنکه از حال بروم!

زمانیکه بچه‌های ما کوچکتر بودند، باید راه بسیار ساده‌ای پیدا می‌کردیم تا خانه را به‌سرعت مرتب کنیم. ما از روزهای تمیزکاری خسته می‌شدیم، از برنامه کارها عقب می‌ماندیم و یک جنگ دائمی برای تمیز نگه‌داشتن خانه در جریان بود. با اینکه هدفمان یک خانه عالی نبود، اما می‌خواستیم اینطور به‌نظر برسد که در خانه مفهومی از نظم و تمیزی برقرار است.

زمانیکه همه تلاش‌های ما بی‌نتیجه ماند، همسرم راهی ساده برای تمیزکاری پیشنهاد داد. "نقشه حمله" ما این بود: چیزی که متعلق به روی زمین نبود، نباید روی زمین می‌ماند. هرشب، او هشدار "چک کردن کف زمین" را می‌داد و همه درطی پنج دقیقه به‌سرعت حرکت کرده و همه چیز را از روی زمین جمع می‌کردند!

کف زمین تمیز = خانه تمیزتر

اوایل واقعا نمی‌دانستم که این کار، چه تفاوت بزرگی در خانه ما ایجاد می‌کند.

شما فکر می‌کنید که تمیز کردن روی میزها تفاوت ایجاد می‌کند اما اگر لباس‌ها، اسباب‌بازی‌ها، کوله‌پشتی‌، کاغذ و آشغال کف زمین باشد، دیگر تمیزی بقیه سطوح واقعا اهمیتی ندارد. وقتی کف زمین کثیف و پر از وسیله باشد، کل اتاق به‌نظر خارج از کنترل می‌آید.

و مزیت چنین راه‌حلی چیست؟ اینکه وقتی کف زمین تمیز باشد، تمیز کردن بقیه اتاق دیگر به‌نظر سخت نخواهد بود.

برای ما، کف زمین ساده‌ترین و قابل مدیریت‌ترین مکان برای شروع نظافت منزل بود.

حتی دیگر مهم نبود که دختران ما همه چیز را روی میز یا صندلی انباشته‌کنند. اگر این مسئله ما را اذیت می‌کرد، ما چند دقیقه دیگر وقت می‌گذاشتیم و یک "تمیزکاری سریع" انجام داده و همه چیزهایی که روی صندلی بودند، برمی‌داشتیم. تقسیم کردن اتاق به چندین محل کوچکتر و دادن اولویت به کف زمین، راه‌حلی بود که برای ما جواب داد!

در وبلاگ آریاپاک قصد داریم شما را با رازهای تمیزی و نظافت منزل آشنا کنیم. خوشحال می‌شویم با نظرات دلگرم کننده خودتان ما را همراهی کنید و نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.