تعطیلات نوروز از بهترین روزهای سال هستند. حتی اگر در این روزها بخواهید مسافرت بروید، بایستی منزل خود را نظافت کنید. درسته؟ البته در ایام نوروز هم نظافت منزل و خانه‌داری تمام نمی‌شود.

بنابراین برای نظافت خانه چه کارهایی باید انجام دهیم؟

من به شما می‌گویم که در این باره چه می‌کنم، نظافت سریع.
نظافت سریع از نظر من، به اندازه کافی، مؤثر و کارامد است تا در نهایت یک خانه "به اندازه کافی تمیز" در زمان کوتاه داشته‌باشیم. از نظر من، هرچه تمیزکاری ما کارامدتر باشد، زمان بیشتری برای گذراندن در بیرون خانه و لذت بردن از فعالیت‌های نوروزی خواهیم داشت! این ترکیب را دوست دارم! یک خانه تمیز و یک نوروز لذت‌بخش، یک ترکیب عالی بدون استرس!

در اینجا نکات نظافت سریع موردعلاقه خودم برای خانه‌داری سریع و کارآمد را بیان می‌کنم:

1. روال روزانه خود را شروع کنید

اگر من روال اساسی خود را دنبال کنم، هیچ‌گاه کنترل خانه از دستم خارج نمی‌شود. خانه من همیشه به اندازه کافی تمیز خواهدبود! در این مورد به من اعتمادکنید، داشتن روالی برای نظافت خانه، زندگی شما را تغییر خواهدداد.
چهار روال روزانه مرا دنبال کنید و یا روال روزانه خود را بسازید! نکته مهم این است که شما برای خود یک ریتم ساده نگه‌داری روزانه از خانه داشته باشید. زمانیکه چنین چیزی داشته باشید، دیگر وظایف خانه، سخت و وقت‌گیر نخواهدبود. این نکته خیلی مهم است!

2. برای موفقیت لباس بپوشید!

آیا می‌خواهید به روال تمیزکاری خود بپردازید؟ لباسی که می‌پوشید می‌تواند بر کارایی شما هنگام تمیزکاری تأثیرگذار باشد! من مطمئنم که چنین چیزی واقعیت دارد. درواقع زمانیکه من پیژامه پوشیده‌ام، تمیزکاری خوبی انجام نمی‌دهم. متأسفم که آدم‌های دوستدار پیژامه را ناامید می‌کنم اما این لباس برای من کارایی ندارد. لباس‌های من به من می‌گویند که به چه نتیجه‌ای خواهم‌رسید. پیژامه و لباس‌خواب به من می‌گویند که تنبل و کند باش و حتی به رخت‌خواب برگرد. من می‌توانم با پیژامه مقدار زیادی لباس بشورم اما کارهای دیگر را نمی‌توانم انجام دهم.
لباس‌ها و کفش‌های مناسب به من می‌گویند که وقت کار است و باید روزم را شروع کنم. لباس‌های خیلی عالی به من می‌گویند که نباید تمیزکاری انجام دهم. پیش‌بندها به من می‌گویند که صرف‌نظر از لباسی که پوشیده‌ام، می‌توانم یک تمیزکاری سریع انجام دهم.
نتیجه اخلاقی این داستان: برای داشتن کارایی بالا، من یا باید لباس مناسب برای تمیزکاری بپوشم و یا پیش‌بند ببندم. این کار را امتحان کنید. لباس مناسب بپوشید و من مطمئنم که کارایی شما بالا می‌رود. شما را به این چالش دعوت می‌کنم.

3. متمرکز باشید

زمانیکه من شروع به تمیزکاری می‌کنم، بسیار راحت حواسم پرت شده و برای کاری که 15 دقیقه برنامه‌ریزی کرده بودم، زمان بسیار زیادی را صرف می‌کنم. تنظیم یک تایمر برای انجام یک کار باعث می‌شود که من روی تمام کردن آن کار تمرکز کنم (بجای اینکه روی عالی کار کردن متمرکز شوم و یا دچار حواس‌پرتی شوم) و فرایند را با سرعت انجام دهم. تایمر شما، دوست شما در خانه‌داری است، از آن استفاده کنید!

4. مواد تمیزکننده را در مکان در دسترس قرار دهید

این مسئله برای من خیلی مهم است. اگر مجبور باشم که برای آوردن مواد تمیزکننده‌ای که طبقه بالا نیاز دارم، به طبقه پایین بروم، حواسم پرت می‌شود. خیلی زود شروع به خوردن خوراکی می‌کنم. اینستاگرامم را چک می‌کنم. به عکس‌های قدیمی نگاه می‌کنم. و فراموش می‌کنم که تمیزکاری را به اتمام برسانم. این یک حقیقت است. بنابراین اگر مواد تمیزکننده‌ای که برای تمیزکردن دستشویی طبقه بالا نیاز دارم، همانجا قرار دهم، به احتمال زیاد تمیزکاری را بدون حواس‌پرتی به اتمام می‌رسانم.

5. در طول روز به نظافت منزل بپردازید

نظافت در طول روز و در حال انجام بقیه کارها، باعث صرفه‌جویی در زمان می‌شود! با اینکه در ابتدا ممکن است اینطور به‌نظر برسد که شما همیشه در حال تمیزکاری هستید، اما در نهایت این مسئله به یک عادت تبدیل شده و دیگر به برگشتن به روند قبلی فکر نخواهیدکرد.

در اینجا بهترین نکات تمیزکاری در طول روز را مطرح می‌کنم:
  • وقتی در حال دوش‌گرفتن هستید، حمام را نظافت کنید.
  • پس از مسواک زدن روشویی را تمیز کنید.
  • پیش از شروع صبحانه، لباس‌ها را در ماشین لباسشویی بیندازید.
  • تایمر را برای زمانیکه باید لباس‌ها را در خشک‌کن بیندازید و زمانیکه کار خشک‌کن تمام می‌شود، تنظیم کنید.
  • لباس‌ها را از خشک‌کن درآورده و همان‌موقع آویزان کنید. هیچ چیز را بجز جوراب و لباس‌زیر و حوله‌ها درون سبد لباس نیندازید. باز هم تکرار می‌کنم که لباس‌ها را همان‌موقع آویزان کنید.
  • قبل از غذاپختن و یا غذا خوردن، ماشین‌ظرفشویی را خالی کنید.
  • بجای انباشته کردن ظروف در سینک ظرفشویی، آن‌ها مستقیم درون ماشین ظرفشویی قراردهید.
  • قابلمه‌ها را بلافاصله پس از غذا پختن بخیسانید.
  • میز ناهارخوردی را بلافاصله پس از غذا خوردن تمیز کنید.
  • ماشین ظرفشویی را بلافاصله پس از قرار دادن ظروف در آن، روشن کنید.
درست است که اینها نکات ساده‌ای هستند، اما اگر شما آنها را رعایت کنید، ساعت‌های زیادی در وقت شما صرفه‌جویی می‌شود. ساعت‌هایی که می‌توانید به تفریح در هوای بهاری بپردازید.

6. با ترتیب منطقی نظافت کنید

اگر نیاز به تمیز کردن کل خانه از بالا تا پایین داشته‌باشم، پیداکردن منطقی‌ترین ترتیب انجام دادن کارها مفید خواهدبود. برای مثال، من همیشه ابتدا جاروبرقی می‌کشم و سپس گردگیری انجام می‌دهم. اگر این دو کار را با ترتیب معکوس انجام دهم، در آخر مجبور به گردگیری دوباره می‌شوم، چرا که جاروبرقی باعث تولید گردوخاک می‌شود.
در آشپزخانه از بالا به پایین نظافت کنید. ابتدا لوازم خانه و روی کابینت‌ها را تمیز کنید و سپس کف زمین را بسابید. همیشه کف را در انتهای کار و هنگامی که در حال ترک آنجا هستید، بشویید.
فکر کردن درباره ترتیب انجام کارهای خانه، مانع از دوباره‌کاری می‌شود! ارزشش را دارد که با کمی برنامه‌ریزی، در زمان خود صرفه‌جویی کنید و آن را به کاری که دوست دارید اختصاص دهید. مثلاً استراحت کنید.

7. اسباب و وسایل خود را کم کنید

وسایل کمتر به‌معنای تمیزکاری و سازمان‌دهی کمتر و فضای بیشتر برای چیزهایی است که واقعاً نیاز دارید. وقتی همه کابینت‌ها و کمدها پر از وسیله باشد، منظم بودن کار سخت و طاقت‌فرسایی می‌شود. ابتدای سال بهترین زمان برای فروش وسایل گاراژ، اهدای وسایل به خیریه و خلاص‌شدن از شر وسایل اضافی است.
وقتی وسایل کمتری برای جمع‌آوری و تمیزکاری در خانه باشد، روال نظافت روزانه هم سریع‌تر انجام می‌شود و کل سال احساس سبکی و شادی خواهدکرد! چنددقیقه در روز را به تمیزکاری چندین کشو و یا کابینت اختصاص دهید و با وسایلی که نیاز ندارید، خداحافظی کنید.