نظافت مبلمان

از بخش های مهم تمیز کردن منزل، نظافت مبلمان آن می باشد. در زیبایی دکوراسیون یک خانه نقش یک مبلمان و تمیز بودن آن، انکار نشدنی است.

در تمیز و مرتب به نظر رسیدن محیط خانه، پاکیزگی مبل ها نقش مهمی دارد و برای خانم های خانه دار یکی از مشکلات مهم در نظافت منزل، تمیز کردن صحیح مبلمان بدون این که آسیبی به آن ها برسد و ظاهر و شکل آن ها را تخریب کند، می باشد.

نظافت مبلمان

 از آن جا که جنس چرم ها با یکدیگر متفاوت است، روشی نیز که برای پاکیزه نگه داشتن آنها انتخاب می کنید، با هم تفاوت دارد.

در این مقاله از سایت خدمات نظافت منزل آریا پاک، به روش های مختلف تمیز کردن مبلمان با جنس های متفاوت خواهیم پرداخت.

مبل فلزی

چنانچه جنس مبل شما آلومینیومی است، می توانید آن را با آب و صابون بشویید و خشک کنید. برای حفظ فلز از زنگ زدگی بهتر است هر از گاهی با پنبه روی آن کمی وازلین بمالید و سپس خوب پاک کنید. در صورتی که مبل شما فولاد ضد زنگ است برای پاک کردن آن از محلول آب داغ و پودر دستی استفاده نمایید و سپس با آب گرم آبکشی کنید.

مبلمان رنگی

برای تمیز کردن وسایلی که رنگ های روغنی دارند از روش های زیر استفاده نمایید:

سعی کنید آن ها را مرتبا گردگیری نمایید. هفته ای یک بار حوله ای را به محلول آب ولرم و مایع ظرفشویی آغشته نموده روی آن بکشید و با حوله دیگری که در آب ولرم خیس کرده اید، آبکشی کرده و سریع خشک نمایید.

برای تمیز کردن این مبلمان هرگز از سیم ظرفشویی، سمباده، اسید، باز و سفید کننده ها استفاده نکنید.

در ضمن هرگز روی این وسایل اشیاء سنگین مانند شمعدان، گلدان و غیره نکنید، زیرا باعث خراب شدن آن ها می شود.

صندلی چوبی با تشک پارچه ای

پس از هر بار جارو زدن، با برس گردگیری جاروبرقی آنها را غبار روبی نمایید. هر شش ماه یک بار با شامپوی مخصوص تشک پارچه ای آنها را بشویید. .

برای خشک کردن سریع تشک پارچه ای از سشوار برقی استفاده نمایید.

برای تمیز کردن و نظافت مبلمان و قسمت های چوبی آن ها ، از محلول آب ولرم و مایع ظرفشویی استفاده نمایید. پس از شست و شو و خشک کردن قسمت های چوبی، روی آنها روغن کتان بمالید.

مبلمان حصیری

هر روز آن ها را با دستمال نرم گردگیری نمایید. هر سال دو مرتبه به وسیله برس و محلول آب و صابون و یک قطعه اسفنج آنها را خوب بشویید و با حوله نرم به سرعت خشک کنید. وقتی کاملا خشک شد، از واکس بی رنگ برای جلای آن استفاده کنید.

مبلمان چرمی

برای زیباتر کردن چرم، جلوگیری از خشک شدن و شکستگی آن و حفظ دوام و نرمی چرم از «کرم تغذیه سیلیکون» استفاده نمایید.  برای لکه زدایی چرم، الکل و گلیسرین را به نسبت های ۱ و ۲ مخلوط نمایید و مایع را به سرعت روی چرم بمالید. هنگامی که خوب جذب شد، با یک پارچه تمیز آن را براق کنید.