نظافت منزل و ایجاد یک محیط تمیز، از مسائل مهم زندگی افراد است. اگر با روش های نظافت منزل به صورت اصولی و کاربردی آشنا باشیم، انجام این کار برایمان آسان تر خواهد شد.

روش های نظافت منزل

در این مطلب به روش های نظافت منزل اشاره می کنیم که با بهره گیری آن ها به خوبی از عهده تمیز کردن بخش های مهم خانه خود برآیید. پس با ما همراه باشید...

تلویزیون و سیستم های صوتی و کامپیوتری

 برای تمیز کردن سیستم های صوتی و تصویری، ابتدا دستگاه را خاموش نمایید. سپس با دستمالی خشک گرد و غبار آن را بگیرید و با پنبه ای که توسط مخلوط آب و الکل نم دار شده است، صفحه تلویزیون را تمیز نمایید. الکل لکه های چربی و اثر انگشت روی شیشه تلوزیون و سطوح مختلف را از بین می برد.

فرش و موکت

برای زودودن کرک و مو که به سطح فرش و یا موکت ها  چسبیده و با کشیدن جاروبرقی، همچنان روی آن باقی می مانند، یک عدد کیسه حمام را دست کرده و با آب مرطوب و نم دار کرده و روی سطح فرش یا موکت بکشید.

اگر اشیای سنگینی مانند مبل مدت زیادی روی فرش یا موکت قرار گیرد، روی آن جا می اندازد و منظره بدی را به وجود می آورد، جهت رفع آن چند قاشق آب گرم روی محل گود شده ریخته و پس از یک ساعت برس بزنید. همچنین می توانید روی سطح فرو رفته فرش یا موکت حوله نم داری انداخته و روی آن اتوی بخار بکشید تا پرزهای فرش به حالت اولیه خود بازگردند.

پوشش سرامیکی دیوار

برای از بین بردن لکه روی دیوار های از جنس سرامیک، سرکه را با آب به نسبت یک به دو مخلوط کنید و روی لکه بکشید و مدت کمی صبر کنید. بعد با آب آن را شسته و خشک نمایید.

برای شست و شوی دیوار های سرامیکی و درخشندگی آن ها از آب و مایع ظرفشویی می توانید، استفاده کنید و اگر رنگ سرامیک ها به مرور زمان کدر شده است دو قاشق جوش شیرین را در آب حل کرده و با آن سطوح را تمیز نمایید. در صورتی که دیوار سرامیکی خیلی کثیف است یک قاشق غذا خوری تری سولفات سدیم را در آب  زیاد حل نمایید و دستکش پلاستیکی دستتان کنید و با یک دستمال به سرامیک ها بکشید و سپس با آب آبکشی کرده و با حوله خشک نمایید.

کاغذ دیواری ها

برای شست و شو و نظافت کاغذ دیواری های خانه خود، دستمال را در مخلوط آب و مایع ظرفشویی فرو کرده و بچلانید و سپس به سطح کاغذ دیواری بکشید و بلافاصله با حوله نرمی خشک نمایید، اگر نتیجه مطلوب نگرفتید چند ساعت صبر کنید تا کاغذ دیواری کاملا خشک شود و دوباره کار را تکرار کنید.

امیدواریم بتوانید با بهره گیری از روش های نظافت منزل که در این  مقاله ذکر شد، به راحتی محیطی پاکیزه و عاری از آلودگی را در خانه خود داشته باشید.