نظافت آشپزخانه

آشپزخانه محیطی است که همیشه باید تمیز باشد، ولی معمولا به علت مورد استفاده قرار گرفتن فراوان و وجود لوازم و سایل متعدد در آن، مرتب و پاکیزه نگه داشتن آن کار مشکلی است.

در این مقاله از وبلاگ آریا پاک به معرفی روش های اصولی و موثر، برای نظافت بخش های مختلف آشپزخانه می پردازیم.

اجاق گاز

نظافت آشپزخانه

برای برطرف کردن چربی روی اجاق گاز و غیره میتوانید دستمالی را در سرکه خیس کرده و روی گاز بمالید در این صورت خواهید دید که چربیها پاک می شوند.

اگر برای تمیز کردن اجاق گاز از مایع گاز پاک کن استفاده می کنید مواظب باشید به سطوح رنگی اجاق نریزد زیرا باعث می شود رنگ آن برود.

برای تمیز کردن داخل فر، مایع ظرفشویی، آب لیموترش و مایع سفید کننده را در یک لیوان آب حل کنید و محلول را با اسفنج به دیواره داخلی فربمالید و پس از مدتی با دستمال مرطوب چند بار سطوح را تمیز نمایید این محلول مواد خشک شده و چربی سوخته را از دیواره ها جدا می کند.

برای از بین بردن بوی غذا از داخل فر با لیمو ترش تازه تمام قسمت های داخلی فر را خوب تمیز کنید و پس از پانزده دقیقه با اسفنج مرطوب برای برطرف کردن چربی روی اجاق گاز و غیره میتوانید دستمالی را در سرکه خیس کرده آبکشی و پاک نمایید.

یخچال فریزر

برای تمیز کردن یخچال فریزر آن را خاموش کرده وسایل داخل یخچال راخارج نمایید طبقات جدا کننده را بیرون آورده و با اسفنج و پودر رختشویی آن را شسته و خشک کنید دو قاشق غذا خوری جوش شیرین را با یک لیتر آب مخلوط نموده و با اسفنج دیواره داخلی یخچال را تمیز نمایید سپس با دستمال مرطوب تمیزی دوباره دیواره را تمیز کنید تا آثار جوش شیرین کام حذف شود و بعد دیواره ها را خوب خشک کنید.

لاستیک و دور درب و قسمتهای خارجی یخچال را با آب گرم و مایع ظرفشویی تمیز و با پارچه خشک نمایید.

برای بو زدایی از یخچال تکه ای زغال داخل یخچال قرار دهید و هر چند وقت یکبار آن را عوض کنید.

ماشین لباسشویی

ماهی یکبار روی قسمت هایی که احتمال زنگ زدن آنها می رود مانند لبه های داخلی و زیرلاستیک را با وازلین چرب نمایید.

فیلتر و مخزن پودر را به طور منظم تمیز نمایید.

مایکروویو و فر

نظافت آشپزخانه

برای از بین بردن بوی بد و لکه های چرب از داخل مایکروویو و یا فر نیمی از یک لیموترش بزرگ را در ظرفی از آب قرار داده و بگذارید پنج تا ده دقیقه در داخل آن بجوشد بخار لیمو باعث تبخیر لکه های چرب خواهد شد سپس با یک دستمال نرم و تمیز دیواره های داخل دستگاه را پاک نمایید.

سینک ظرفشویی

نظافت آشپزخانه

بهترین راه برای ضد عفونی کردن سینک ظرفشویی استفاده از نمک است.

   نیاز به خدمات نظافت منزل دارید؟ با آریا پاک در تهران تماس بگیرید »»»  55694253  

سماور و کتری

برای از بین بردن املاح گچی و آهکی کتری، آن را با آب و سرکه پر کنید و بگذارید جوش بیاید سپس از روی حرارت بردارید و بگذارید ۱۲ ساعت به همان حال بماند بعد کتری راشسته و آب بکشید.

راهی دیگر برای از بین بردن جرم آهکی این است که چند دقیقه سماور یا کتری را بدون آب حرارت دهید سپس داخل آن را با آب سرد پر نمایید آب و جرم های جدا شده را خالی کرده و داخل آن را بشویید.

برطرف کردن چربی از سقف کابینت، گاز یا هود آشپزخانه

اگر کابینت های شما، مخصوصأ سقف آنها که همیشه بیشتر در معرض چربی قرار دارد از چربی انباشته شده بود، اسکاچ زبری را داخل نفت زده و روی چربیها بکشید. چند مرتبه این کار را تکرار کنید تا چربیها کاملا از بین برود بعد با مایع ظرفشویی تمیز کنید تا بوی نفت از بین برود و براق شود.