در این مقاله از وبلاگ تخصصی نظافتی آریا پاک به یکی از مشکلات مهم در نظافت منزل که از بین بردن انواع لکه ها و روش های موثر آن می پردازیم.

نکته های مهم در لکه گیری

لباس ها و وسایل را به محض لکه شدن لکه زدایی نمایید زیرا هر چه لکه تازه تر باشد، آسان تر از بین می رود. برای لکه گیری از آب سرد استفاده نمایید.

چون بیشتر لکه ها در مقابل آب گرم ثابت شده و پاک کردن آن مشکل تر می شود. همیشه زیر لکه یک کاغذ خشک و یا یک دستمال تمیز بگذارید.

ناحیه لکه دار را روی بالشتک ضخیمی قرار داده، تکه ابری را از حلال مورد نظر خیس کرده و روی لکه بمالید. چندین مرتبه این کار را تکرار نمایید. ابر را از حاشیه به مرکز حرکت دهید تا سبب پراکندگی لکه نشود. همیشه لک را به صورت دایره وار پاک کنید.

اگر لباس دارای لکه است هرگز آن را اتو نکنید چون لکه ماندگار می شود.  برای لکه گیری از الکل غلیظ استفاده نکنید.

از بین بردن انواع لکه ها

لکه جوهر

اگر لکه روی پارچه سفید است ابتدا لکه را با آب سرد بشویید سپس وایتکس را با آب سرد به طور مساوی مخلوط کنید و لکه را با آن تمیز نمایید.

در صورتی که لکه روی پارچه رنگی قرار دارد با آبلیمو لکه را برطرف کنید و با آب سرد بشویید. اگر باز هم لکه باقی ماند این کار را چند بار تکرار کنید.

لکه روی قالی و پارچه های کرکدار را با کاغذ خشک کن کمرنگ نمایید و روی آن دوغ یا ماست بریزید و کمی صبر نمایید. بعد با کاغذ خشک کن پاک کرده و چند بار این کار را تکرار نمایید. سپس با آب و پودر رختشویی لکه حاصل را بشویید.

لکه دوده

محلی را که دوده ریخته شده است هیچ گاه به هم نسایید چون لکه بزرگتر می شود. محل لکه را به ملایمت بتکانید و یا با جاروبرقی به آرامی جمع کنید. سپس اگر اثر دوده بر روی پارچه باقی ماند،

روی آن نمک بپاشید و بعد از چند دقیقه با احتیاط محل لکه را برس بکشید و با آب و صابون بشویید. .

لکه خون

پارچه لکه شده را زیر شیر آب سرد قرار داده و با صابون رختشویی بشویید. اگر لکه از بین نرفت روی لکه را با نشاسته ذرت بپوشانید و به آرامی بمالید و آن را مقابل آفتاب قرار دهید تا خشک

لکه های کهنه و قدیمی

این گونه لکه ها را با مخلوطی از دو قاشق غذا خوری پودر رختشویی، سه قاشق سرکه و یک لیتر آب گرم بشویید.

لکه گیری وسایل چرمی

برای لکه گیری لباس ها و وسایل چرمی نباید مانند لکه گیری پارچه از مواد شیمیایی ضد لکه استفاده کنید. برای این منظور در درجه اول از اسپری های مخصوص چرم استفاده نمایید.

برای پاک کردن لکه های مختلف روی اشیای چرمی پنبه را به روغن زیتون آغشته نموده و روی چرم بمالید و بعد با یک پنبه تمیز و نمدار روی چرم را پاک نمایید.

از بین بردن لکه های شیشه

برای تمیز کردن لکه ها، مقداری سرکه سفید را با آب مخلوط کنید و روی شیشه اسپری کرده با روزنامه پاک کنید.

لکه چربی روی پارچه

مقداری نمک را در الکل حل نمایید و بعد به آرامی روی لکه بمالید.  مقداری آرد روی لکه بریزید و یک قطعه کاغذ خشک کن روی آن قرار داده اتو بزنید. چربی جذب کاغذ می شود.

نیاز به خدمات نظافت منزل دارید؟ تعرفه نظافت منزل شرکت خدمات نظافتی آریاپاک را مشاهده کنید.